עמותות בישראל – הדרך שלכם להעניק בחזרה

עמותות בישראל – הדרך שלכם להעניק בחזרה

שאלתם את עצמכם מה אתם יכולים לעשות כדי להעניק בחזרה לאחרים? הדרך הכי טובה לעזור למי שבאמת צריך היא התנדבות לעמותה כזאת או אחרת. עמותות הן חלק בלתי נפרד מהנוף בישראל, אך האם אתם בכלל מבינים את משמעותם? זה נראה כי העמותות תמיד היו נמצאות כאן, אך המציאות מלמדת אותנו משהו אחר. העמותות התחילו להיות מוקמות באופן מסודר במהלך שנות ה-80. כיום אנו יכולים לראות מגוון רחב של עמותות כאשר כל אחת מהן עוזרות לקבוצה מסוימת באוכלוסייה. אחרי שתכירו קצת את העמותות השונות בישראל, כל מה שישאר לכם זה לבחור את העמותה שתתרמו לה. תרומה דרך עמותות לנזקקים תהיה תרומה עם תועלת רבה בהשוואה לכל תרומה אחרת. הרי בסופה של הדרך תרצו לדעת כי הכסף שלכם מגיע למקום שאליו הוא אמור להגיע.

מהן עמותות בישראל?

עמותה היא בעצם תאגיד אחד או מספר תאגידים המשלבים ידיים כדי לסייע לקבוצות שונות באוכלוסייה. כל עמותה חייבת להירשם ברשת העמותות שמפוקח על ידי משרד המשפטים בישראל. מבלי שעמותה רשומה תחת רשם העמותות היא לא נחשבת באופן רשמי לעמותה כמו כל השאר. כל הפעילות של העמותות השונות בישראל אמורה להתבצע בצורה מסודרת לפי חוק העמותות. בישראל נכון להיום רשומות למעלה מ-40 אלף עמותות שונות וקרוב ל-15 אלף עמותות עדיין פעילות. המספרים האלה מוכיחים עד כמה הכוח של העמותות הוא גדול בהשוואה למה שהיה בעבר. אנו עדים לכך כי כמות העמותות שנפתחות בכל שנה רק גדלה כל זאת מתוך רצון לעזור לאחרים. חיפוש קצר במנועי החיפוש יאפשר לכם להכיר עמותות שונות העוסקות בתחומים שונים.

מה מאפיין את פעילות העמותות?

אחרי שהבנתם באופן כללי מהן עמותות בישראל, כעת הגיע הזמן לדבר על הפעילות שלהן. הרי כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם הפעילות שלהן תהיה שונה מכל כל חברה אחרת. המחשבה היא עמותה היא חברה או עסק לכל דבר ועניין, זוהי מחשבה שמנותקת מהמציאות. הפעילות של העמותה חייבת להיות תואמת לפעילות המתוארת בתקנון. כל חריגה מהתקנון עשויה להעמיד את האחראים על העמותה חשופים לתביעה. הרווחים של העמותה לא מתחלקים בין חבריה, עמותות פועלות ללא מטרת רווח. החברות בעמותה היא חברות אישית, אף אחד לא יכול להעביר אותה מאחד לשני.

למה צריך לתרום רק דרך עמותות?

זה נכון שיש המון עמותות לנזקקים, אך כדי שתוכלו לתרום דרכן יהיה עליכם להבין את יתרונותיהן. זה שכולם תורמים דרך עמותה זה לא אומר כי גם אתם צריכים לעשות זאת באופן אוטומטי. עם זאת כאשר תכירו את היתרונות של תרומה דרך עמותה לא יהיו לכם עוד סימני שאלה בהקשר הזה. אז מה תוכלו להשיג ברגע שאת התרומה תבצעו דרך עמותות בישראל ולא באופן עצמאי?

  • תרומה דרך עמותה היא תרומה בטוחה ומאובטחת, כזאת שתגיע למי שבאמת זקוק לה. לאחראים על העמותות יש את הידע הנדרש לבחור את האנשים שבאמת זקוקים לתרומה. אתם מבחינתכם לא תוכלו לדעת מי באמת זקוק לתרומה ומאיזה סיבה. מוטב לכם לתרום את הכסף דרך עמותה שתדאג שהוא יגיע לידיים הנכונות.
  • באמצעות עמותות לנזקקים ניתן לקבל אישורים ואסמכתאות על התרומה. יש כאלה שיכולים להזדכות על התרומות בשלב מתקדם יותר כדי לקבל החזר מס. כל תרומה שמתועדת יכולה לזכות אתכם בעתיד בכל מיני הטבות ותנאים מיוחדים. אם תתרמו באופן עצמאי, התרומה לא תהיה מתועדת בשום מקום.
  • באמצעות עמותות בישראל תוכלו לבצע את התרומה באופן שהכי מתאים לכם. כלומר תוכלו לבחור את הסכום שאותו תרצו לתרום, ואת הדרך שבאמצעותה תרצו לבצע את התרומה. אם בעבר תרומה דרך עמותות הייתה מאוד מסורבלת, כיום מדובר על עניין פשוט מאוד. מה שאתם צריכים לעשות זה רק לבחור את העמותה, ומיד לאחר מכן להתחיל לתרום באמצעותה. 

איך מוצאים רשימת עמותות בישראל?

האמת היא שאתם לא צריכים ללכת לאיבוד כאשר אתם רוצים לבצע תרומה דרך עמותה בישראל. כיום תוכלו להיכנס לפורטל העמותות של ישראל כדי למצוא את כל העמותות הכי פעילות. אלה שככל הנראה תרצו לבצע את התרומה לנזקקים דרכן ולא דרך אף עמותה אחרת. בפורטל תוכלו לסנן את העמותות השונות עד אשר תמצאו את העמותה הרצויה מבחינתכם. הרי יש כאלה שיחפשו עמותות לנזקקים, אחרים יחפשו עמותות לניצולי שואה והרשימה ארוכה. עם זאת עליכם לקחת בחשבון כי זה לא משנה לאיזה עמותה אתם תורמים. כל פעם תוכלו לתרום לעמותה אחרת כדי לעשות טוב לכל מי שזקוק לכך. עצם הרצון הטוב לתרום, זה מה שיגרום לכם להרגיש טוב עם עצמכם. אחרי שתמצאו את העמותה שמתאימה לכם תוכלו לבצע את התרומה בצורה קלה ופשוטה.

האם אפשר לתרום בדרכים אחרות?

הדעה הרווחת היא כי תרומה לעמותות השונות אפשר לעשות רק דרך תרומה כספית. זה נכון שהתרומה הכספית היא חשובה, ואפילו הכרחית כדי לשמור את העמותה בחיים. אך מי שלא יכול לתרום בכסף יכול למצוא את עצמו תורם בדרכים אחרות לא פחות חשובות. עמותות בישראל צריכות מתנדבים שיבואו ויעזרו להפעיל את העמותה. התנדבות בעמותה חשובה לא פחות מאשר התרומות הכספיות של כל התורמים. כך שאם יש לכם זמן פנוי, תוכלו לתעל אותו כדי לעשות משהו טוב לאחרים. מספיק שתראו את החיוך של האנשים שאתם עוזרים להם כדי להבין עד כמה זה חשוב. כיצד תוכלו להתנדב בעמותה מסוימת? תבחרו את העמותה שתרצו להתנדב אליה, ותפנו אליה דרך האתר שלה. גם דרך פורטל העמותות של ישראל תוכלו להתנדב לעמותה וליצור עם מנהליה קשר.

אל תשמרו בבטן... שתפו עם העולם:
ניוווט מהיר בכתבה
עידן יעקב
עידן יעקב

עידן יעקב, בן 31, יזם דיגיטלי חברתי
והחזון שלי הוא לשנות את מציאות האוכלוסיה המוחלשות במדינת ישראלית ולייצר שינוי חברתי דרך עולמות הדיגיטל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

he_ILHebrew
לוגו פורטל העמותות של ישראל

מעוניינים להתנדב איתנו ולעשות קצת טוב?

השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.