התנדבות לצה”ל – מי יכול להתנדב לשירות צבאי?

התנדבות לצה"ל

לא כל החיילים המשרתים בצבא הם כאלה שמחויבים לעשות זאת. כולנו מודעים לעובדה כי מרבית החיילים מתגייסים במסגרת שירות חובה, ואין להם אלטרנטיבה אחרת. עם זאת ישנם חיילים שנתנו להם פטור משירות צבאי, אך הם החליטו בכל זאת להתגייס. אותם חיילים נקראים מתנדבים, דבר שמציין את העובדה כי הם עושים זאת על דעת עצמם. התנדבות לצה”ל היא לא דבר שכיח, אבל היא מביאה איתה יתרונות רבים שחובה להכיר. אם קיבלתם פטור משירות צבאי, אולי כדאי לכם לשקול להתנדב? לפני שאתם עושים בחירה כזאת או אחרת נעשה לכם קצת סדר. כך תוכלו לעשות צעד שתהיו שלמים איתו, לא משנה איזה בחירה תעשו. יש כאלה שאחרי שהם מבינים את היתרונות של התנדבות לצבא עושים זאת מבלי לחשוב פעמיים.

התנדבות לצה”ל – מהי ההגדרה של מתנדב?

המתנדבים הם בעצם חיילים שקיבלו פטור משירות צבאי מכל סיבה שהיא. פטור משירות צבאי יכול להינתן מסיבה רפואית או מסיבה נפשית כל אחד בהתאם למצבו האישי. אותם חיילים שקיבלו פטור החליטו להתגייס בכל זאת לצבא, למרות שהם לא מחויבים לעשות זאת. מי שבחר באפשרות של התנדבות לצה”ל נחשב לחייל מן המניין בדיוק כמו כולם. צריך לשים את ההבדל בין חיילים מתנדבים לבין חיילים בודדים שזוכים להטבות שונות. השיבוץ של המתנדבים נקבע בהתאם למצבם הבריאותי לאחר בדיקות מקיפות. המטרה היא לאפשר לאותם מלש”בים להתגייס, אך מבלי שהם יסכנו את עצמם. ככל הנראה הייתה סיבה מסוימת שבגללה הם קיבלו פטור מגיוס לצבא. לאחר שמכירים בצורה מדויקת את המגבלות יהיה אפשר לבחור לכל מתנדב את התפקיד האידיאלי עבורו. ברוב המקרים מדובר על תפקידים משמעותיים, וחלקם אפילו יכול להמשיך לקצונה.

מהם היתרונות של התנדבות לצבא?

קיימות יתרונות רבות שישכנעו אתכם להתנדב לצבא למרות שאינכם מחויבים לעשות זאת. התנדבות לצה”ל משמעותה הראשונית תהיה תרומה למדינה. גם אם אינכם הולכים להיות לוחמים, עדיין תוכלו לתרום לצבא בתפקיד שאותו תקבלו. חלק גדול מהמתנדבים עושים תפקידים משמעותיים, חשובים יותר מאשר חיילי חובה רגילים. בחיפוש עבודה או בכל פעולה אחרת תהיה עדיפות לכאלה שהתנדבו לצבא. הרי מדובר על מהלך לא כל כך טריוויאלי כזה שמתקבל בהערכה רבה בכל מקום שאליו אתם תגיעו. אם נסתכל רגע עליכם באופן אישי, השירות הצבאי הוא קריטי עבור כל מי שנמצא בגיל צעיר. השירות הצבאי מלמד להסתגל למערכת נוקשה ולא פשוטה, כזאת שאולי תפגשו אחרי השירות עצמו. מעבר לכך תוכלו לדעת להתמודד עם משמעת ועם כל מיני חוקים נוקשים שונים. ההתבגרות במהלך ההימצאות בבסיס תהיה התבגרות חיונית בכל היבט אפשרי.

כיצד התנדבות לצה”ל מחזירה לקהילה?

אף אחד מאיתנו לא יכול לחשוב רק על עצמו כל הזמן, אחרת תהיה בכך בעיה. הרי ברגע שלא נחשוב אחד על השני נמצא את עצמנו מדשדשים במקום שבו אנו נמצאים. התנדבות לצבא מחזירה לקהילה בכך שאתם תורמים למדינה כמו שאחרים עשו זאת לפניכם. כל אחד צריך לעשות את המקסימום מבחינתו כדי לתרום למדינה ולהחזיר לקהילה. השירות הצבאי לא רק מבגר ומסייע לכם, הוא עוזר לאנשים אחרים שמרגישים מוגנים. אם כל מי שקיבל פטור משירות יתנדב לצבא, יהיה אפשר לאתר עוד המון חבר’ה איכותיים. ישנם כאלה שמתגלים בסוף כאנשים מעולים שאפילו יכולים לצאת לקצונה ופיקוד. ההתנדבות לצבא תאפשר לכם לראות בעצמכם בעבר, וגם הקהילה תראה בדיוק מי אתם ומה מאפיין אתכם.

אל תשמרו בבטן... שתפו עם העולם:
ניוווט מהיר בכתבה
עידן יעקב
עידן יעקב

עידן יעקב, בן 31, יזם דיגיטלי חברתי
והחזון שלי הוא לשנות את מציאות האוכלוסיה המוחלשות במדינת ישראלית ולייצר שינוי חברתי דרך עולמות הדיגיטל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

he_ILHebrew
לוגו פורטל העמותות של ישראל

מעוניינים להתנדב איתנו ולעשות קצת טוב?

השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.