יחידת איתור נעדרים בישראל

יחידת איתור נעדרים בישראל

הידעת!: נדרשים שנים של ניסיון, מסירות והרבה ידע מדעי כדי לאמן ולעבוד עם כלבי חיפוש לאיתור נעדרים

ממציאת ריח אנושי בשטח פתוח עצום ועד לעקוב אחר ריח של אדם ספציפי כדי להחזיר אותו הביתה, כלבי חיפוש עבדו בקהילות מקומיות ברחבי ישראל במשך שנים רבות כדי לעזור למצוא נעדרים. צוותי כלבי חיפוש מורכבים ממטפל וכלב שלהם, שעובדים יחד ומקדישים את זמנם להצלת אחרים. כל חיפוש הוא ייחודי ויכול להיות כל דבר, החל מבן משפחה שנעלם מהבית ועד מטייל שהלך לאיבוד בהרים וגבעות ולא עלינו גם אדם שלקח את חיו.

זו לא עבודה שמתאימה לכולם, או בעצם לכל כלב. הכלב יצטרך להיות מסוגל לחפש ריח אנושי במשך מספר שעות, ביום ובלילה, ולנווט בשטח קשה. המטפל, בנוסף לאמור לעיל, צריך להיות בעל הבנה של טקטיקות החיפוש, תורת הריחות, התנהגות הכלב, מזג האוויר ותנועת האוויר כדי לוודא שהכלב עובד ביעילות.

מהו ריח אדם?

הריח האנושי הוא תאי עור מתים (הנקראים רפסודות) שכל אחד מאיתנו משיל כל הזמן בקצב של 40,000 לדקה. רפסודות אלו מכילות חיידקים ובעלות ריח ייחודי לכל אדם בנפרד עקב גנטיקה, הרגלי חיים וגורמים סביבתיים נוספים. הרפסודות נופלות מגופינו ונתקעות בבגדינו, או בורחות לאוויר סביבנו. חלק מהרפסודות באוויר ינחתו במהירות על משטחים סמוכים כגון שבילים, רהיטים וכו’, בעוד שאחרות מרחפות באוויר שעות או אפילו ימים לאחר שעזבנו את האזור.

בעוד שבני אדם לא יכולים להריח את רפסודות העור הללו, כלבים יכולים – וגזעים מסוימים מתפקדים טוב יותר מאחרים. לדוגמה, לביגל יש בערך פי 50 יותר קולטני ריח מאשר לאדם הממוצע, מה שהופך אותם לכלי רב עוצמה באיתור נעדרים.

איך כלב חיפוש מוצא את האנשים האלה?

כלב חיפוש מלמדים לחפש ריח אנושי כדי למצוא אנשים נעדרים. יחידת איתור כלבים הנקראת מייקי והכלבים עוזרת למשטרה ולגורמי ההצלה לאתר נעדרים ברחבי ישראל עם כלבים מיומנים ומדריכים מקצועיים.

ישנם שני סוגים של כלבי חיפוש: כלבים בעלי ריח אוויר וכלבים נגררים. כלבי חיפוש בניחוח אוויר עובדים בשטחים פתוחים כמו גבעות ויערות ויכולים לרחרח אדם שנמצא מאות מטרים משם עקב ריח אנושי שנושב במורד הרוח של הנעדר.

בני אדם בדרך כלל צריכים להיות מסוגלים לראות או לשמוע נעדר על מנת שיוכלו למצוא אותו, מה שמקשה על חיפוש בצמחייה צפופה או חיפוש בלילה. עם זאת, לכלב חיפוש אין זה משנה אם הנעדר נמצא מחוץ לטווח הראייה, הוא עדיין יוכל למצוא אותו, גם באישון לילה.

מה עושה כלב החיפוש כשהוא מאתר נעדר?

כלבים בעלי ריח אוויר פועלים על פני שטח גדול הולכים בחופשיות ובזיג זג כדי לחפש ריח אנושי. ברגע שהכלב מזהה ריח אנושי, הוא יכול לקבוע במהירות מאיזה כיוון מגיע הריח ולמהר לעבר האדם הנעדר. כשהכלב ימצא אותם, הם ירוצו בחזרה אל המטפל ויתנו תגובה (או אינדיקציה) מאומנת, כמו נביחות כדי להראות שהם מצאו מישהו. לאחר מכן הכלב ירוץ הלוך ושוב בין המטפל לנעדר עד שהמטפל יגיע אל הנעדר.

האם הם יכולים למצוא אדם ספציפי על סמך ריח החפצים שלהם?

זוכרים שאמרנו שלכל אדם יש ריח ייחודי שנדבק על הבגדים של האדם ונופל על המשטחים סביבנו? זה מאפשר לכלבים להבדיל בין אנשים וללכת במסלול של נעדר.

כלבים מתחילים בחיפוש על ידי הרחת פריט לבוש השייך לנעדר, וחיפוש באזור שבו האדם נראה לאחרונה. הכלב מחפש ריח אנושי באוויר ובמשטחים והוא יציין בפני המטפל אם יזהה ריח התואם את ריח הלבוש. ברגע שזה קורה, המטפל בטוח שהאדם היה באזור הזה, ואז נותן לכלב לעקוב אחרי הריח של האדם לאורך המסלול שהנעדר הלך בו.

כלבים מכסים שטח גדול מה שמאפשר להם להסתובב במסלול של הנעדר, לרחרח כיסים של ריח אנושי שהתיישבו על הקרקע, או נתקעו על משטחים כמו קירות, משוכות וכו’. כלב יכול לחפש במקומות סואנים. הוא יתעלם מכל השאר מכיוון שהריח שלהם לא תואם את זה של הנעדר וימשיך לחפש לאורך המסלול עד שימצאו את הנעדר. אם השביל מסתיים – למשל, אם הנעדר יצא במכונית עם מישהו אחר – הכלב יעצור ויגיד למטפל שנגמר לו הריח, מה שמאפשר דרכי עבודה חדשות לדוגמא אם אדם נעלם ליד כביש, יהיה ניתן לחפש אותו במלצות דרך.

צריך שנים של ניסיון, מסירות והרבה ידע מדעי, כדי לאמן ולעבוד עם כלב חיפוש. אבל אם צוות הכלבים הזה יכול למצוא אדם נעדר תוך שימוש בכישוריו הייחודיים, אז העבודה הקשה משתלמת.

אל תשמרו בבטן... שתפו עם העולם:
ניוווט מהיר בכתבה
עידן יעקב
עידן יעקב

עידן יעקב, בן 31, יזם דיגיטלי חברתי
והחזון שלי הוא לשנות את מציאות האוכלוסיה המוחלשות במדינת ישראלית ולייצר שינוי חברתי דרך עולמות הדיגיטל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

he_ILHebrew
לוגו פורטל העמותות של ישראל

מעוניינים להתנדב איתנו ולעשות קצת טוב?

השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.